Hiab - HDS części serwis HDS

Hiab - HDS części serwis HDS

Kurs na HDS - informacje praktyczne

Kurs na HDS, czyli hydrauliczny dźwig samochodowy pozwala na uzyskanie odpowiednich uprawnień, niezbędnych do obsługi urządzenia, które zaliczane jest do kat. II – żurawi przenośnych. Wiele osób chcąc podnieść swoje kwalifikacje i poszerzyć tym samym zakres branż, w których może znaleźć zatrudnienie, decyduje się na przejście stosownego kursu na HDS. Przed przystąpieniem do kursu i szkolenia warto jednak zdobyć kilka cennych informacji na jego temat.

 

Gdzie można zrobić kurs na HDS?

Pomimo iż kurs na HDS proponuje wiele ośrodków, należy pamiętać, że szkolenie może być wykonane tylko w ośrodku, który zapewni dostęp do uprawnień respektowanych na terenie kraju, ale i za granicą, na terenie krajów Unii Europejskiej. Decydując się na wzięcie udziału w kursie na HDS należy wybierać ośrodki, które posiadają zgodę Urzędu Dozoru Technicznego na przeprowadzanie szkoleń, a później egzaminów.

 

Jakie wymagania musi spełnić kandydat na operatora HDS?HDS -hydrauliczny dźwig samochodowy - zajęcia praktyczne

Nie istnieją jakieś specjalne wymagania, które kandydat musi spełnić, by zyskać możliwość przystąpienia do kursu na HDS. Należy jednak spełnić kilka minimalnych wymagań, jakimi jest: ukończenie 18 lat – w kursie mogą wziąć udział jedynie osoby pełnoletnie. Ponadto, kandydat powinien posiadać minimum wykształcenie podstawowe i posiadać ważne badania lekarskie, zezwalające na wykonywanie pracy operatora HDS.

Jaki jest zakres kursu na HDS?

Celem kursu na HDS jest przede wszystkim rzetelne przygotowanie kursantów do pracy na maszynach, ale również przygotowanie do egzaminu, tak by kandydat ukończył go z wynikiem pozytywnym. Kurs na HDS prowadzony jest na podstawie programu szkoleniowego, opracowanego przez ośrodek szkoleniowy, jednakże zaakceptowanego przez Urząd Dozoru Technicznego. Sam program szkolenia na HDS obejmuje część teoretyczną i praktyczną. W ramach części praktycznej kursu na HDS uczestnik zdobywa wiedzę z zakresu: wiadomości o pojazdach HDS, zasadach działania i budowy urządzenia, obowiązków operatora HDS, możliwych zagrożeniach i zabezpieczeniach, ale też poznaje zasady BHP konieczne do stosowania przy obsłudze pojazdu. Jak już wspomniano, kurs na HDS obejmuje również część praktyczną, w ramach, której organizowane są zajęcia praktyczne obsługi HDS pod okiem wykwalifikowanego instruktora.

 

Dlaczego warto ukończyć kurs na HDS?

W pierwszej kolejności należy wspomnieć, że ukończenie kursu na HDS jest jedynym sposobem, który daje możliwość przystąpienia do egzaminu przed komisją Urzędu Dozoru Technicznego. Dopiero po przystąpieniu do egzaminu i uzyskaniu pozytywnego wyniku, egzaminowany otrzymuje zaświadczenie uprawniające do wykonywania pracy na stanowisku operatora żurawi HDS.

Istnieje jednak kilka innych powodów, które warto wziąć pod uwagę. Otóż – posiadanie uprawnień na operatora HDS pozwala przede wszystkim na poszerzenie własnych kompetencji. Jest to sposób na inwestycję w siebie, która nawet, jeśli nie teraz, to zaprocentuje w przyszłości. Kurs na HDS to dodatkowe umiejętności, które są ważne bezterminowo – w każdej chwili kursant może z nich skorzystać, a z pewnością pracownik z takimi umiejętnościami będzie dużo atrakcyjniejszy dla pracodawcy. To z kolei daje ogromne szanse na znalezienie pracy na dobrych warunkach i z dobrym wynagrodzeniem, nawet poza granicami Polski. Nie zastanawiaj się, więc dłużej – zgłoś się już dziś do naszego ośrodka.

 

 

Co warto wiedzieć przed przystąpieniem do kursu na HDS?

HDS czyli Hydrauliczny Dźwig Samochodowy jest dość specyficzną formą dźwigu. Jest to dźwig o niewielkich rozmiarach, który może wykonywać szereg prac, niedostępnych dla innych, większych rodzajów dźwigów. Praca na nich z pozoru wydaje się prosta, a także niezbyt skomplikowana, jednak by móc stać się operatorem dźwigów HDS należy przystąpić do kursu na HDS, a następnie do egzaminu, który pozwoli na uzyskanie odpowiednich uprawnień. Co warto wiedzieć, zanim przystąpimy do takiego kursu?

 

Samochód ciężarowy z HDSCo jest konieczne do zapisania się na kurs HDS?

W celu zapisania się na kurs HDS konieczne są oczywiście odpowiednie dokumenty. Należy posiadać zgłoszenie w formie papierowej, które jest niezbędne w celu potwierdzenia chęci odbycia kursu na HDS i zapłaty za niego. Ponadto, kandydat na kursanta powinien posiadać dowód osobisty, który pozwoli na identyfikację osoby chętnej do podjęcia kursu. Ważne jest również zaświadczenie od lekarza – to świadectwo, w którym lekarz zaświadcza, że dana osoba nie tylko może odbyć kurs na, HDS ale też może pracować, jako operator dźwigu HDS. Warto dodać, że w przypadku Hydraulicznych Dźwigów Samochodowych wymagania lekarskie nie są zbyt wygórowane.

 

Kto powinien rozważyć możliwość wzięcia udziału w kursie na HDS?

Kurs na HDS może przydać się wszystkim osobom, posiadającym uprawnienia do prowadzenia samochodów osobowych. Posiadanie dodatkowych umiejętności, jakimi jest umiejętność obsługi hydraulicznego dźwigu samochodowego zwiększa szansę na uzyskanie wyższego wynagrodzenia. Uprawnienia na HDS najczęściej przydają się w branży budowlanej. Pamiętajmy jednak, że firmy z innych branż posiadające towary wielkogabarytowe również mogą być zainteresowane zatrudnieniem pracownika, posiadającego takie kwalifikacje. Niektórzy pracodawcy wręcz są skłonni do opłacenia kosztów związanych z kursem na HDS.

 

Jak wygląda kurs na HDS?

Kurs na HDS składa się z części teoretycznej oraz praktycznej. Konieczne jest wzięcie udziału w szkoleniu, podczas którego uczestnik pozna podstawowe informacje o dźwigach samochodowych. Kursant musi poznać wszystkie części, sposoby działania i zasady konserwacji. Po przejściu części teoretycznej, kursant przystępuje do części praktycznej, która ma za zadanie sprawdzić zdobytą wcześniej wiedzę i zaznajomić się z praktyczną obsługą dźwigu. Po ukończeniu kursu, kandydat musi przystąpić do egzaminu, po ukończeniu, którego zdobywa niezbędne do wykonywania pracy operatora uprawnienia.

Czy warto ukończyć kurs na HDS?

Jeśli są Państwo zainteresowani rozpoczęciem pracy w branży transportowej bądź budowlanej lub pracują już Państwo w niej, lecz chcą zyskać lepsze stanowisko i warunki pracy, to rzeczywiście warto wziąć pod uwagę ukończenie kursu na HDS. Zdobycie takich dodatkowych umiejętności i kwalifikacji jest szansą na otwarcie drzwi do kariery. Pracownik posiadający uprawnienia operatora HDS może nie tylko zajmować się transportem towaru z jednego miejsca w drugie, ale również jego załadunkiem i rozładunkiem. Nie ma chyba na rynku pracy pracodawcy, który nie byłby zadowolony z pracowników posiadających szeroki wachlarz umiejętności. Pamiętajmy jednak, by wybierać sprawdzone ośrodki szkoleniowe, gdyż nieprawidłowo przeprowadzone szkolenie może przynieść wiele szkód, nie tylko materialnych, ale i zdrowotnych.

Zapraszamy na szkolenia:
https://www.kursy-aston.pl/

Cargotec Poland Sp. z o.o.
ul. Poznańska 94
05-850 Ożarów Mazowiecki

wyślij zapytanie

Daniel Sierputowski
daniel.sierputowski@hiab.com

Nasi specjaliści dostępni są od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00
pod numerami telefonów (22) 721 02 67 lub (22) 721 02 70 w. 117.

Mobile 785 344 133

Copyright © hds-części.com.pl